Jak wybrać wózek dla dziecka?

Wózek to jeden z największych wydatków związanych z kompletowaniem wyprawki dla noworodka. Nowy może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Czy warto kupować nowoczesne wózki ze wszystkimi „bajerami”? Czy lepiej kupić osobno wózek głęboki i spacerówkę, czy lepiej zdecydować się na wózek 3w1? Wybierając wózek musimy pamiętać o tym, aby był komfortowy i bezpieczny dla dziecka oraz wygodny w użytkowaniu dla rodziców.

Jakie wózki dla dzieci są dostępne na rynku?

Producenci oferują cztery podstawowe rodzaje wózków dla dzieci:

  • wózki głębokie – są to wózki przeznaczone dla dzieci w wieku od 0 do około 6 miesięcy (do momentu, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć. Charakteryzują się głęboką gondolą, wysokimi kołami. Niekiedy gondolę można wyjąć i wykorzystać jako nosidełko;
  • wózki spacerowe – przeznaczone dla dzieci w wieku ok 6 miesięcy – 3 lata. Są to wózki dla dzieci, które samodzielnie siedzą. Spacerówki dla młodszych dzieci muszą mieć koniecznie sztywne oparcie, aby maluch nie zapadał się w wózku;
  • wózki typu parasolka – jest to mniejsza, lżejsza wersja wózka spacerowego przeznaczona dla starszych dzieci;
  • wózki wielofunkcyjne – są to zestawy dostępne również pod nazwą wózki 3w1 – stelaż pozwala na montowanie gondoli, fotelika samochodowego z grupy 0 i zmianę wózka w spacerówkę.
Czytaj także  Wybierz krzesełko do karmienia, które rośnie razem z maluchem

Coraz więcej firm oferuje również specjalne wózki joggingowe przeznaczone do biegania z dzieckiem. Mają one ergonomiczny kształt i są lekkie. Inną ciekawą opcją są nowoczesne wózki dla bliźniaków i wieloraczków.

Wózki dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wózki dziecięce powinny być przede wszystkim bezpieczne – dlatego przez wyborem konkretnego modelu warto zapoznać się z tym, czy posiada on atesty bezpieczeństwa. Chodzi tu zarówno o konstrukcję wózka, jak i materiały z jakich został wykonany. Co jeszcze jest istotne?

  • koła i zawieszenie wózka – najlepiej zdecydować się na duże, pompowane koła, które są lekkie i łato się sterują. Koła powinny być skrętne i mieć możliwość zablokowania. Hamulec powinien blokować koła tak, aby nie było możliwości ruszenia wózka nawet, kiedy stoi na pochyłej powierzchni. Warto wybrać wózek z amortyzacją, wówczas maluch nie będzie odczuwał wstrząsów, gdy wózek będzie prowadzony po nierównej nawierzchni;
  • możliwość pełnej regulacji – regulowana powinna być wysokość rączki. Jest to szczególnie istotne, gdy osoby opiekujące się dzieckiem mają różny wzrost. Ciekawą opcją jest też możliwość przełożenia budy przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Niektóre wózki oferują możliwość przełożenia rączki, co ułatwia prowadzenie w zależności od terenu, po którym się jeździ. Warto też zwrócić uwagę na to czy oparcie dla dziecka ma regulowaną wysokość i czy można ją ustawić w łatwy sposób;
  • pasy bezpieczeństwa – zarówno wózki głębokie, jaki spacerówki powinny być wyposażone w pasy bezpieczeństwa dla dziecka;
  • sposób składania wózka – musi być prosty, tak aby poradziła sobie z nim jedna osoba;
  • wymiary i waga – są to ważne parametry, gdy wózek będzie noszony po schodach, trzymany w domu i wożony samochodem w bagażniku.
Czytaj także  Elektryczna szczoteczka dla dziecka

Czy warto kupować wózki wielofunkcyjne?

Jednym z najczęstszych dylematów rodziców jest to, czy kupić osobno wózek głęboki i spacerówkę, czy lepszym wyborem będzie zakup wózka typu 3w1.

Z jednej strony wózki wielofunkcyjne są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem – kupuje się jeden wózek, który służy przez 3-4 lata. Z drugiej trzeba pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się z funkcjonalnością wszystkich elementów. Niekiedy producenci mniejszą uwagę przykładają np. do funkcjonalności wózka spacerowego wchodzącego w skład takiego zestawu.

Decydując się na osobny zakup gondoli i spacerówki mamy możliwość pełnego dopasowania wózka do potrzeb dziecka i swoich oczekiwań.

Comments are closed.