Jakie soczewki kontaktowe dla dziecka

Soczewki kontaktowe to marzenie wielu dzieci cierpiących na wady wzroku. Okulary są niewygodne, często spadają w czasie zabawy, a także ulegają zaparowaniu, co znacznie ogranicza pole widzenia. W jakim wieku można zatem rozpocząć noszenie szkieł kontaktowych i jaki rodzaj wybrać?

Szkła kontaktowe są wybierane z bardzo wielu powodów. Dominują względy estetyczne – chcemy wyglądać atrakcyjnie i czuć się dobrze we własnym ciele. Standardowe metody korekcji wad wzroku są często bardzo niekomfortowe – utrudniają uprawianie sportu, zawężają pole widzenia (np. podczas jazdy samochodem czy rowerem). Soczewki kontaktowe to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawia, że zapominamy o wadzie wzroku. Wszystkie wymienione przyczyny noszenia szkieł kontaktowych są charakterystyczne nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci.

Czy istnieje granica wiekowa?

Okuliści przekonują, że soczewki kontaktowe można nosić niezależnie od wieku i nie istnieje sztywno wyznaczona granica, od której można zacząć ich stosowanie. Wszystko zależy od ogólnej dojrzałości i odpowiedzialności dziecka, ponieważ zarówno sama aplikacja, jak i odpowiednia pielęgnacja szkieł kontaktowych wymaga poświęcenia czasu i energii. Decydując się na soczewki kontaktowe dla dzieci, należy przede wszystkim zastanowić się, czy nasza pociecha nie będzie zapominała o ich zdejmowaniu, przemywaniu płynem dezynfekującym, a także czy sam proces aplikacji szkieł kontaktowych nie wzbudzi w niej obaw.

Czytaj także  Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

Wybierz najlepsze soczewki kontaktowe dla dzieci

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się stosowanie u młodszych pacjentów soczewek jednorazowych. Nie wymagają one tak skrupulatnej pielęgnacji, codziennego oczyszczania i dezynfekcji jak szkła kontaktowe 2-tygodniowe albo miesięczne, oznaczają więc większą wygodę dla naszego dziecka. Jedynym obowiązkiem, do którego musimy przyzwyczaić malucha jest dokładne mycie rąk przed aplikacją, żeby nie dopuścić do zainfekowania oka groźnymi drobnoustrojami. Soczewki muszą być także zdjęte przed snem, bo zasypianie w szkłach kontaktowych może doprowadzić do neowaskularyzacji rogówki, czyli pojawienia się wrastających naczynek krwionośnych.

Jednorazowe szkła kontaktowe to idealne rozwiązanie dla dzieci, które nie myślą o stałym noszeniu soczewek, a jedynie chciałyby poprawić swój komfort podczas lekcji wychowania fizycznego lub intensywnego treningu. Niewskazane jest bowiem noszenie okularów podczas uprawiania sportu – wystarczy drobny upadek i zbite szkło może uszkodzić gałkę oczną. Trening bez okularów również nie jest w pełni komfortowy – może prowadzić do groźnego wypadku (dziecko nie zauważy lecącej piłki lub potknie się). Dlatego soczewki kontaktowe są świetnym rozwiązaniem, poprawiającym bezpieczeństwo malucha na boisku lub basenie.

Jakie szkła kontaktowe dla starszych dzieci?

Dzieci w wieku gimnazjalnym coraz częściej chcą nosić soczewki kontaktowe na stałe. Jednocześnie są już na tyle odpowiedzialne i dojrzałe, że z pewnością poradzą sobie z codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi oraz przechowywaniem szkieł w specjalnym pojemniku. Soczewki kontaktowe dla dzieci starszych to zazwyczaj produkty 2-tygodniowe lub miesięczne z możliwością przedłużonego noszenia. Takie rozwiązanie powoduje, że nawet wielogodzinne wkuwanie do klasówki lub pisanie wypracowania na komputerze nie spowoduje uczucia podrażnienia, pieczenia lub dyskomfortu u naszego dziecka.

Czytaj także  Niemowlę i małe dziecko. Jaki termometr wybrać?
Comments are closed.