Roślinne odżywiające kosmetyki. Na co zwrócić uwagę?

Chcąc dbać o skórę twarzy i ciała, chętnie sięgamy po kosmetyki odżywiające, dzięki którym skóra wygląda młodo i zdrowo. W tradycyjnych kosmetykach jest dużo substancji chemicznych, a część z nich może mieć zły wpływ na naszą skórę. Może więc sięgnąć po kosmetyki roślinne? Które z nich są skuteczne?7

Kosmetyki roślinne skarbnicą zdrowia

Łąki i pola mają do zaoferowania wiele roślin o właściwościach leczniczych, a część z nich znalazło zastosowanie podczas opracowywania receptur kosmetyków odżywiających. Współczesna kosmetologia korzysta nie tylko z roślin uprawnych, ale również z tych powszechnie uznawanych za chwasty czy porastających nieużytki. Dużym zainteresowaniem wśród producentów cieszą się surowce o działaniu fitoestrogennym, które wykorzystywane są w terapiach odmładzających.

Fitoestrogeny przypominają hormony, ale pozbawione są typowych działań niepożądanych. Wykorzystywane są do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej i modelujących owal twarzy, czyli polecanych kosmetyków odżywiających. Pospolitą rośliną obfitującą w fitoestrogeny jest koniczyna łąkowa, która jest częstym składnikiem suplementów łagodzących przebieg menopauzy. Do codziennej pielęgnacji warto więc wykorzystać surowce roślinne, obfitujące w związki higroskopijne, które magazynują wodę, np. popularny perz. Do kosmetyków roślinnych dodaje się także wyciągi z rumianku zawierające naturalne antyoksydanty.

Kosmetyki roślinne – substancje przeciwzapalne, antyseptyczne i ściągające

W naturalnych kosmetykach odżywiających zastosowano ekologiczne składniki. Najważniejsze są oleje roślinne, czyli naturalne emolienty, bardzo dobrze tolerowane przez naszą skórę. Fazę wodną w kremie zastępuje się często hydrolatem roślinnym, a zamiast silnych konserwantów stosuje się olejki eteryczne, a także łagodne konserwanty, często pochodzenia roślinnego, o bardzo niskim stężeniu. Konserwantem w kremie bazującym na składnikach naturalnych jest też często witamina E. Kosmetyki roślinne są łagodne dla skóry i zapewniają jej kompleksową pielęgnację. Można stosować także oleje, które doskonale przenikają w głąb skóry, pokonując jej warstwę rogową. Są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, antyoksydanty i fitosterole. Natłuszczają skórę, chronią ją przed działaniem czynników zewnętrznych, regenerują, spowalniają procesy starzenia, łagodzą podrażnienia. Można je stosować bezpośrednio na skórę twarzy, ale należy pamiętać, że nie

mają właściwości higroskopijnych, które zatrzymają wodę w komórkach. W związku z tym, stosowanie olejów bezpośrednio na skórę może prowadzić w konsekwencji do jej przesuszenia. Trzeba ja więc stosować na zmianę z kremem.

Stosując dobrej jakości kosmetyki roślinne, zapewnimy skórze pielęgnację na właściwym poziomie.

Naturalne oleje to wspaniałe kosmetyki odżywiające, które zapewnią skórze odpowiednią pielęgnację.

Comments are closed.