Wybierz krzesełko do karmienia, które rośnie razem z maluchem

Karmienie małego dziecka to często prawdziwa droga przez mękę. Bieganie za maluchem z łyżką, czy widelcem na pewno nie jest przyjemne, choć może wyglądać dość zabawnie. Zamiast tracić nerwy lepiej więc kupić praktyczne krzesełko do karmienia, które będzie rosnąć razem z dzieckiem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jakie są rodzaje krzesełek do karmienia?

Do wyboru jest sporo różnych krzesełek do karmienia, jednak najbardziej popularne są krzesełka klasyczne, nazywane również wolnostojącymi. Zajmują one sporo miejsca, ale mają regulowane siedzisko oraz tackę, dzięki czemu rosną wraz z dzieckiem. Niektóre modele mają dodatkowo kółka, które ułatwiają przestawianie, a także stolik do rysowania.

W małym mieszkaniu na pewno sprawdzi się krzesełko składane, które po posiłku można bez problemu złożyć. Taki model spodoba się zwłaszcza tym rodzicom, którzy często podróżują. Niestety nie każde składane krzesełko można dopasować do wzrostu dziecka.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są krzesełka nadstawki. Podpina się je do standardowych krzeseł, a dzięki doczepianym nóżkom takie krzesełko może zamienić się w klasyczne krzesełko do karmienia. Mniej popularne są krzesełka mocowane do blatu. Nadają się one tylko dla małych dzieci i mogą być mocowane wyłącznie do solidnych, ciężkich stołów.

Czytaj także  Akcesoria dla niemowląt – jakie są najbardziej przydatne?

Jak wybrać krzesełko dla dziecka?

Krzesełko do karmienia składa się z siedziska, stelażu oraz tacki. Materiał siedziska powinien być wodoodporny – najlepiej sprawdzają się modele ze zdejmowaną tapicerką, którą można wyprać. Dobre siedzisko musi być wygodne, dlatego powinno być wypełnione miękkim materiałem. Wybierając krzesełko, trzeba zwrócić uwagę, czy ma ono tzw. trzpień kroczny, dzięki któremu dziecko nie będzie się zsuwać z siedziska. Przydatną funkcją jest możliwość regulacji siedziska – dzięki temu krzesełko będzie rosnąć wraz z maluchem. Niezbędne są też regulowane, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo krzesełka zależy nie tylko od jakości siedziska, ale również stelaża. Najlepiej, gdy jest on wykonany z lekkiego, wytrzymałego materiału, np. z aluminium. Stelaż nie powinien się chybotać nawet wtedy, gdy dziecko wierci się na siedzisku. Warto wybrać model z regulowanym podnóżkiem, dzięki któremu dziecko uczy się siedzieć prosto. Stelaż powinien posiadać blokowane kółka oraz antypoślizgowe nóżki.

Bardzo ważnym elementem krzesełka jest tacka, która zastępuje dziecku stół. Powinna ona być stabilna, aby jedzenie nie wylądowało na podłodze. Praktyczne są tacki ze specjalnymi wgłębieniami na kubek i talerz. Takie rozwiązanie przydaje się zwłaszcza starszym dzieciom, które uczą się jeść samodzielnie. Tacka powinna też być regulowana, dzięki czemu można w łatwy sposób ustawić jej odległość od siedziska oraz wyjmowana, aby można ją było zdjąć i odłożyć. Dzięki temu starsze dziecko będzie mogło usiąść z rodzicami przy tradycyjnym stole. Świetnym pomysłem jest zakup krzesełka z dwoma tackami – gdy jedna jest brudna, dziecko może korzystać z drugiej. Niektóre krzesełka mają też dodatkowe stoliki, na których dziecko może malować.

Czytaj także  Jak wybrać wózek dla dziecka?
Comments are closed.