Elektryczna szczoteczka dla dziecka

elektryczna szczoteczka do zębów, dziecko

Często wśród rodziców pokutuje przekonanie, że u dziecka należy dbać dopiero o zęby stałe. Jest to jednak duży błąd, który może skutkować w późniejszym czasie złymi nawykami związanymi z higieną jamy ustnej u dziecka i ubytkami w zębach. Dlatego warto dbać o zęby dziecka już od pierwszych chwil, gdy tylko się wyrżną. Czy będzie w tym pomocna elektryczna szczoteczka do zębów. Jaka szczoteczka elektryczna będzie odpowiednia dla kilkulatka?

Jaką wybrać szczoteczkę elektryczną dla dziecka?

W sklepach dostępne są różnorodne szczoteczki do zębów dla dzieci. Ich koszt waha się od kilkunastu złotych do nawet kilkuset. Wybierając szczoteczkę elektryczną dla dziecka należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

– szczoteczka powinna mieć solidną konstrukcję (by dziecko nie mogło samodzielnie jej rozkręcić);

– musi być wykonana z bezpiecznych dla dziecka materiałów;

– jej wielkość musi być dostosowana do wieku dziecka;

– włosie powinno być średnio miękkie i krótkie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy szczoteczka posiada dodatkowe funkcje takie jak:

– tryb pulsacyjny;

– timer.

Warto wybrać szczoteczkę z ładowarką sieciową i wytrzymałą baterią.

Wybierając szczoteczkę elektryczną dla małego dziecka można pokusić się o model ozdobiony obrazkami z ulubionej bajki malucha (np. z kreskówek Disneya), a timer zamiast „pikać” wydawał zabawne dźwięki lub grał fragment dziecięcej piosenki.

Czytaj także  Najważniejsze kryteria wyboru fotelika samochodowego dla dziecka

Jak dbać o ząbki dziecka?

Szczoteczkę elektryczną najlepiej kupić dla kilkulatka, który już samodzielnie potrafi trzymać szczoteczkę i myć ząbki. Z reguły szczoteczki elektryczne produkowane są z myślą o dzieciach 5 – 6 letnich. Chociaż niekiedy i starsze dzieci nie chcą korzystać z tego rodzaju szczoteczek, z uwagi na hałas i wibrowanie.

Niezależnie od tego czy dziecko korzysta ze szczoteczki elektryczne, czy zwykłej warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny jamy ustnej dziecka:

– zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie;

– mycie powinno trwać ok. 2 minut;

– dzieci do 8 lat powinny myć zęby pod nadzorem lub przy pomocy rodziców;

– warto zwrócić na to jak dziecko trzyma szczoteczkę do zębów i w razie potrzeby korygować to;

– w razie potrzeby warto udać się do higienistki na lekcję prawidłowego mycia zębów;

– higienistka może wyjaśnić również jak inaczej dbać o zęby;

– warto też skonsultować się z dentystą w celu wybrania odpowiedniego zabezpieczenia zębów przed próchnicą (np. lakowanie czy lakierowanie zębów).

Czy szczoteczki elektryczne są bezpieczne dla zębów małych dzieci?

Wielu rodziców obawia się, że szczoteczka elektryczna może być niebezpieczna dla ząbków dziecka. Jednak nie jest to do końca prawda. Dobrze dobrana szczoteczka nie będzie ścierała szkliwa, ani nie podrażni dziąseł. Dobrej jakości szczoteczki są skonstruowane w taki sposób, żeby odpowiadać potrzebom małego użytkownika. Zawsze trzeba też pamiętać, aby nadzorować jak dziecko myje zęby. I tak jak to zostało wspomniane na początku, należy dbać o zęby dziecka już w momencie wyrżnięcia się pierwszych ząbków mlecznych.

Czytaj także  Akcesoria dla niemowląt – jakie są najbardziej przydatne?
Comments are closed.