Gdy dzieci się nudzą podczas podróży – ciekawe pomysły jak temu zapobiec

Podróż z dzieckiem w przypadku dłuższych tras może być wielkim wyzwaniem dla rodziców. Wynika to z tego, że dzieci szybko nudzą się podczas długich podróży i zaczynają szukać sobie zajęcia. Jeżeli dzieci są znudzone podróżą, może to bardzo negatywnie wpłynąć na kierowcę oraz resztę podróżujących. Dodatkowo może być to również niebezpieczne. Jednak są sposoby, które pozwalają na zorganizowanie dzieciom czasu podczas podróży zwłaszcza długich. 

Przygotuj odpowiednio dziecko przed podróżą

W celu przygotowania dziecka do podroży pamiętaj o następujących czynnościach przed samym wyjazdem:

 1. Pozwól, by dziecko pakowało się również z wami. Dziecko powinno wybrać swoją zabawkę na czas podróży. Pamiętaj, aby samemu nie wybierać zabawki dla dziecka, ponieważ to ono powinno samo wybrać zabawkę, którą najbardziej lubi.
 2. Przygotuj dla dziecka prezent i podaruj mu go przed podróżą. Dziecko ucieszy się z prezentu i poświęci mu czas podczas podróży.
 3. Tylne siedzenie w samochodzie odpowiednio przygotuj. Przed fotelikiem dziecka umieść tablicę do pisania, możesz powiesić mu tablet, by mogło obejrzeć ulubioną bajkę (zestawy do mocowania dostępne są w wielu sklepach). Spowoduje to, że dziecko nie zacznie się nudzić.
 4. Pamiętaj, aby przygotować środki przeciw chorobie lokomocyjnej. Środki należy dziecku podać półgodziny przed podróżą. Podanie środków spowoduje, że podróż będzie przebiegała bez dodatkowych problemów.
Czytaj także  Jakie klocki lego kupić

Obok odpowiedniego przygotowania dziecka przed podróżą pamiętaj, aby dobrze zaplanować godzinę wyjazdu w celu uniknięcia korków. Długie i częste postoje mogą bardzo negatywnie wpłynąć na dziecko.

Zaplanuj przed podróżą postoje na przykład:

 • w celu spożycia posiłku,
 • w celu wyprostowania nóg,
 • w celu, aby dziecko się wybiegało na świeżym powietrzu,
 • w celu przerwy na sen.

Pomysły na zajęcie dziecka podczas podróży

Propozycje pomysłów na zajęcia dziecka podczas podróży jest mnóstwo. Tutaj zaprezentujemy najlepsze pomysły czyli:

 1. Zabawa polegająca na odpowiadaniu historii. Polega nam tym, że odpowiadamy dziecku pewną historię, ale ciekawą może być nawet zmyślona. Dziecko w tej zabawie wymyśla samo zakończenie danej historii.
 2. Zabawa literkami. Bardzo dobry pomysł dla dzieci, które uczą się literek. Zabawa polega na tym, że dziecko znajduje w otoczeniu rzeczy lub zwierzęta na określoną literę. Litery pokazuje mu rodzic, który nie prowadzi samochodu.
 3. Zabawa w poszukiwanie różnic. Bardzo dobra zabawa podczas postoju. Dziecko ma za zadanie szukanie różnic pomiędzy miejscem postoju, a miejsce waszego zamieszkania.
 4. Podróż dziecka z mapą. Podaj dziecku mapę i dokładnie zaznacz trasę. Dziecko na tylnym siedzeniu będzie śledziło całą podróż. Pamiętaj, aby dokładnie wytłumaczyć dziecku na czym polega mapa. Może to być również mapa elektroniczna.
 5. Zabawy słowne. Wymyślaj dziecku literkę, a dziecko niech wymyśla pasujące słowo na określoną literę.
 6. Muzyka do śpiewania i słuchania. W podróż zabierz płytę z muzyką, którą dziecko uwielbia. Pociecha może razem z tobą śpiewać lub słuchać. Aby nie przeszkadzać kierowcy, muzykę możesz słuchać wspólnie z dzieckiem w słuchawkach. W tym celu pomocny będzie rozdzielacz do słuchawek, który można znaleźć w sklepie https://digimania.pl/.
 7. Słuchanie audiobooków. Poszukaj audiobook, który będzie ciekawy dla twojego dziecka na przykład ulubiona bajka.
 8. Zabierz ze sobą książkę z zagadkami lub wymyśl je samodzielnie.
 9. Odliczanie kilometrów. Zaproponuj dziecku, że będzie odliczało kilometry. Będzie Cię pytać o kilometry i jednocześnie sobie analizowało, że już co raz bliżej do celu. Pozwoli to na uniknięcie pytania czy daleko jeszcze? Jest to sposób dobry na krótkie trasy, ale można spróbować także przy dłuższych trasach.
 10. Wykorzystanie tabletu lub telefonu dotykowego. Przed podróżą wyposaż telefon dotykowy lub tablet w gry dla dzieci. Istotne jest, aby gry były ciekawe, edukacyjne i jednocześnie bezpieczne.
Czytaj także  Prezent na roczek dla dziewczynki

 

 

Comments are closed.