Jak pobudzić laktację?

Należy mieć świadomość, że kryzys laktacyjny może dopaść praktycznie każdą kobietę karmiącą piersią. Nie wszystkie panie jednak wiedzą, w jaki sposób pobudzić laktację. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie podejście do tematu na spokojnie. Godny uwagi jest bowiem fakt, że stres nie będzie oddziaływał pozytywnie ani na matkę, ani na jej dziecko. Jakie preparaty na laktację powinno się stosować?

Co należy zrobić, by pobudzić laktację?

Warto wiedzieć, że w momencie, gdy pojawi się prawdziwy kryzys związany z karmieniem piersią, znaczna większość kobiet reaguje bardzo nerwowo. Uznają bowiem, że jest to znak, iż karmienie naturalne nie jest wystarczające do spełnienia potrzeb dziecka. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze musi to być prawda. W przypadku, gdy kobieta poda maluchowi inny pokarm, zamiast przystawić go do piersi na karmienie, organizm nie otrzyma odpowiedniego sygnału do tego, że musi zacząć produkować mleko. Co zatem może pobudzić laktację?

Należy mieć świadomość, że zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie przystawienie dziecka do piersi, gdy tylko będzie głodne. Godny uwagi jest fakt, że zdecydowanie pomoże to właściwie dostosować laktację do zwiększonego zapotrzebowania ze strony dziecka. Przedstawicielka płci pięknej nie musi obawiać się, że może to zająć trochę czasu. Jest to bowiem naturalne. Kobieta nie może pod żadnym pozorem zapomnieć o nocnych karmieniach. Godny uwagi jest fakt, że to właśnie wtedy w kobiecym pokarmie będzie znajdowało się najwięcej prolaktyny, czyli hormonu stymulującego proces produkcji mleka.

Czytaj także  Zabiegi rehabilitacyjne na bark

Ponadto świetnym sposobem na pobudzenie laktacji może być ręczne odciąganie pokarmu, albo za pomocą laktatora. Nie wszyscy wiedzą, że stanowi ono dodatkową stymulację dla organizmu do produkowania znacznie większej ilości mleka. W tym przypadku doskonale będzie działała stara zasada, czyli podaż będzie dopowiadała popytowi.

Jakie są jeszcze sprawdzone sposoby na pobudzenie laktacji?

Rekomendowane jest przede wszystkim sprawdzenie przez kobietę, czy na pewno przyjmuje ona właściwą pozycję do karmienia. Należy zaznaczyć, że nieodpowiednia technika przystawiania może dodatkowo oddziaływać na kłopoty z najadaniem się maluszka. W celu pobudzenia laktacji w trakcie karmienia rekomendowane jest przystawiania maluszka do obu piersi. Nie ma żadnego znaczenia fakt, że któraś będzie zupełni pusta. Matka dostrzeże po pewnym czasie, że ona również zostanie napełniona mlekiem w znacznie większym stopniu. Bardzo istotne znaczenie będzie miało także zadbanie o właściwą dietę dla kobiet karmiących piersią. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie uwzględnienie w niej większej ilości napojów spożywanych każdego dnia, przede wszystkim wody. Nie można oczywiście zapomnieć, że podczas karmienia piersią zdecydowanie zwiększy się zapotrzebowanie na płyny. Panie muszą również pamiętać, aby niepotrzebnie się nie stresować, gdyż to również może wpłynąć na osłabienie produkcji mleka.

Dodaj komentarz