Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na kolonii?

Nieuchronnie nadchodzi okres, kiedy trzeba będzie zdecydować się na konkretne kolonie 2019 dla naszego dziecka. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest bezpieczeństwo. Nie możemy przecież wysłać swojej pociechy w miejsce, gdzie dochodzi do wypadków, a opiekunowie za nic mają sobie ich zdrowie. Sprawdźmy, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę.

Wybór odpowiedniego miejsca

Jednym z najważniejszych czynników, wpływających na bezpieczeństwo, jest właściwy wybór miejsca – przekonują specjaliści z Quatromondis. Jeziora i góry to dość specyficzne miejsca i potrzebna jest doskonała organizacja, by móc zapewnić pupilom odpowiednie bezpieczeństwo. Dziecko musi być świadome wszelkich niebezpieczeństw podczas zabaw wodnych, czy w trakcie wędrówek górskich. Należy pamiętać, że zorganizowane grupy mogą korzystać z kąpielisk wyłącznie w wyznaczonych miejscach, pod opieką wychowawcy i przynajmniej jednego, wykwalifikowanego ratownika. Przy wędrówkach górskich, opiekunowie muszą poruszać się po odpowiednich szlakach i stosować się do wszystkich przepisów bezpieczeństwa. Dodatkowo, warto by każdy wychowawca posiadał urządzenia odpowiednie do kontaktu ze służbami ratunkowymi.

Wykwalifikowana kadra

Wychowawcy muszą być przygotowani na wszelkie niebezpieczeństwa, zagrażające dzieciom. Najlepiej, by mogli pochwalić się odpowiednimi kwalifikacjami. Bardzo ważna jest pierwsza pomoc. W razie wypadku, opiekun będzie mógł zapewnić dziecku pomoc, w oczekiwaniu na przyjazd pogotowia, czy ratowników. Dodatkowo, muszą oni znać się na dzieciach. Doświadczenie w prowadzeniu kolonii pomoże im uniknąć większości zagrożeń. Dzieci często nie są skore do współpracy, a wykwalifikowany wychowawca będzie miał to na uwadze, dzięki czemu zwróci szczególną uwagę na nasze pociechy. Tylko w taki sposób zapewnimy dzieciom doskonały odpoczynek.

Czytaj także  Najlepsze pomysły na kolonie letnie w 2022 roku!

Legalność kolonii

Należy sprawdzić, czy kolonie 2019, na które posyłamy dziecko, są legalnie organizowane. Przepisy BHP muszą być dokładnie przestrzegane, a działalność zarejestrowana. Dodatkowo, opieką nad dziećmi muszą zajmować się osoby, które posiadają wymagane prawem kwalifikacje. Dzięki temu możemy być pewni, że dziecko spędzi kolonie 2019 bezpiecznie.

Reakcje dziecka na zagrożenia

Ważnym jest, by uświadomić nasze dziecko, jak reagować na konkretne zagrożenia. Maluchy często nie są świadome niebezpieczeństw. Nie chodzi tutaj o to, by je wystraszyć, ale o przeprowadzenie dłuższej rozmowy na temat bezpieczeństwa.

Zapewnij dziecku niezbędne rzeczy

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie dziecka w rzeczy, które mogą mu się przydać przy mniej poważnych kontuzjach. Plastry i bandaże elastyczne pomogą mu do czasu, aż nie uzyska profesjonalnej pomocy. Dodatkowo, należy przeszkolić dziecko z używania takich materiałów. Należy też dać mu do zrozumienia, że w razie jakichkolwiek problemów, musi niezwłocznie udać się do najbliższego opiekuna.

Ubezpieczenie

Dziecko musi mieć ważne Ubezpieczenie od Nieszczęśliwych Wypadków. Wielu organizatorów kolonii 2019 nawet nie pozwoli mu wziąć w nich udziału, jeżeli nie zapewnimy mu tej podstawowej ochrony.

Dodaj komentarz