Jaka pasta do zębów dla dzieci?

Szczotkowanie zębów u dzieci - jaka pasta do zębów?

 

Pasta do zębów dla dzieci jest podstawowym środkiem higienicznym, który pełni zarówno funkcję pielęgnacyjną, jak i leczniczą. Jej zadaniem nie przede wszystkim ochrona zębów przed próchnicą, a także oczyszczanie oraz wzmacnianie szkliwa. Wybór past do zębów dla dzieci jest naprawdę duży, dlatego często trudno zdecydować się na konkretny produkt. Na co trzeba zwrócić uwagę? Na pewno na dobry smak i atrakcyjny kolor, ponieważ zachęca to dziecko do mycia ząbków. Jednak to nie wszystko, ponieważ dobór pasty powinien być uzależniony także od wieku dziecka.

Jaka pasta do zębów dla niemowlaka?

Pasta do zębów dla niemowlaka może być używana już od 6 miesiąca życia. Nie powinna ona zawierać fluoru, ponieważ tak małe dziecko nie potrafi jeszcze wypluć pasty. Ważny jest jej smak – lepiej używać past o delikatnym smaku miętowym niż owocowym, gdyż dzieci mogą połykać pastę czując słodki smak. Do mycia ząbków można stosować specjalne, silikonowe szczoteczki, które nie podrażniają dziąseł i pozwalają dziecko przyzwyczaić do pielęgnacji ząbków.

Czytaj także  Niemowlę i małe dziecko. Jaki termometr wybrać?

Jaka pasta do zębów dla dwulatka?

Dziecko dwuletnie potrafi już wypluć pastę, dlatego można mu kupić produkt z fluorem. Zalecane jest jednak, aby jego stężenie nie było wyższe niż 250-500ppm. Wybór takich past jest całkiem spory, przy czym mają one bardzo różne smaki, więc łatwo znaleźć taką, która będzie dziecku odpowiadać. Pasta do zębów dla dwulatka może mieć też formę kolorowego żelu.

Jaką pastę dla dzieci w wieku 5-7 lat?

Pasta dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym powinna zawierać większą ilość fluoru – około 1000ppm. Pozwalają one na efektywną pielęgnację i ochroną zarówno pojawiających się zębów stałych, jak i mleczaków.

Jakie pasty dla dzieci od 8 lat?

Ośmiolatki i starsze dzieci powinny już stosować pasty, które zawierają od 1000 do 1400ppm fluoru. Mogą to być zarówno pasty dla dorosłych, jak i przeznaczone dla tej właśnie grupy wiekowej. Najczęściej mają one oznaczenie „junior”.

Jaką szczoteczkę do zębów dla dziecka?

Oprócz pasty bardzo ważna jest również szczoteczka dla zębów, ponieważ to dzięki niej dziecko może efektywnie o nie dbać. Stomatolodzy zalecają, by higienę jamy ustnej u dziecka rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się ząbków. W tym celu wystarczy przemywać dziąsła za pomocą jałowego gazika zwilżonego wodą lub naparem z rumianku. Pierwsze ząbki można natomiast czyścić za pomocą specjalnych, silikonowych szczoteczek nakładanych na palec. Szczoteczkę do zębów można wprowadzić po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Oczywiście tak małe dziecko nie umie jeszcze myć zębów samodzielnie, dlatego powinien to robić rodzic. Ząbki należy myć dwa razy dziennie lub raz, po posiłku wieczornym. Szczoteczka dla dzieci, które ukończyły drugi rok życia musi mieć zaokrąglone krawędzi główki, szeroki uchwyt oraz miękkie włosie z zaokrąglonymi końcami. Najlepiej jeśli będzie ona kolorowa, aby zachęcać dziecko do higieny. Szczoteczka dla starszych dzieci powinna mieć różnej długości włókna, które pozwolą oczyścić miejsca trudno dostępne. Zarówno wielkość, jak i kształt szczoteczki powinny być dopasowane do wieku dziecka – oznaczenia można znaleźć na opakowaniach.

Czytaj także  Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci
Comments are closed.