Jakie są najnowsze standardy bezpieczeństwa dotyczące fotelików samochodowych?

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka powinien być dokładnie przemyślany. Nie powinno się po prostu wchodzić do sklepu i kupować pierwszego z brzegu, gdyż może on nie pasować do danego modelu auta lub nie zapewniać bezpieczeństwa maleństwu. Standardy bezpieczeństwa są rygorystyczne, a więc należy wybrać fotelik z atestem. Dzięki temu można mieć pewność, że dziecko będzie w pełni chronione w razie kolizji drogowej.

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych w Polsce

W każdym kraju są inne przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów, a także montowania fotelików samochodowych. Warto zatem doinformować się przed wyjazdem do innego kraju, aby nie dostać mandatu. Jeśli chodzi o przepisy europejskie, to obecnie są dwie normy, które muszą być spełnione, aby fotelik spełniał odpowiednie standardy. Jest to norma R44 i R129/i-Size. Wszystkie dzieci do 12 roku życia mają obowiązek podróżowania w foteliku. Dodatkowo obowiązuje także wskaźnik dotyczący wzrostu dziecka. Jeśli chodzi o normy R44, to obowiązują one w ponad 100 krajach. Wedle tej normy foteliki można podzielić na kategorie wagowe. Pierwsza grupa 0+ obejmuje dzieci do 13 kg. Grupa 1 to kategoria wagowa od 9 do 18 kg, a ostatnia od 15 do 36 kg. Norma i-Size jest dość nową normą, która ma zapewnić większe bezpieczeństwo dzieciom. W tym wypadku fotelik powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Foteliki spełniające tę normę zapewniają znacznie lepszą ochronę szyi i głowy maluszka. Zatem są bezpieczniejsze od tych jedynie z normą R44.

Czytaj także  Jak zorganizować miejsca do przewijania dla dziecka?

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Wiadomo już, jakie normy powinien spełniać fotelik. Jednak bardzo ważną kwestią są także atesty i certyfikaty potwierdzające wysoką jakość wykonania produktu. Fotelik musi być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, co już wiadomo. Musi być on także odpowiednio dobrany do modelu auta. Zaleca się zamontowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy, co nie zawsze jest możliwe w każdym modelu samochodu. Jednak jeśli jest taka możliwość, to najlepiej jest zdecydować się na takie rozwiązanie. Dziecko jest wówczas bardziej chronione w razie wypadku. Kolejnym aspektem jest rodzaj systemu montowania. Uważa się, że najbezpieczniejsze są foteliki z systemem ISOFIX. Jednak nie każdy samochód jest wyposażony w takie uchwyty. Dobrze dobrany fotelik do samochodu i wzrostu dziecka będzie bezpieczny nawet podczas przypięcia go standardowymi pasami.

Fotelik samochodowy spełniający normy bezpieczeństwa

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha była bezpieczna i zawsze uśmiechnięta. Wybór fotelika jest bardzo ważny. Wielu rodziców podróżuje bardzo często z dziećmi. Dlatego fotelik musi spełniać wszelkie normy. Musi być też wykonany z materiałów bezpiecznych dla dziecka i wytrzymałych. Na stronie https://www.recaro-kids.pl/ można zapoznać się z najnowszymi standardami, jeśli chodzi o foteliki. Do wyboru są modele najwyższej klasy, które zostały wyprodukowane przez czołowych producentów.

Czytaj także  Zastanawiasz się, co Twoje dziecko powinno zabrać ze sobą na kolonię? Sprawdź nasz poradnik

Dodaj komentarz