Jakie są najnowsze standardy bezpieczeństwa dotyczące fotelików samochodowych?

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka powinien być dokładnie przemyślany. Nie powinno się po prostu wchodzić do sklepu i kupować pierwszego z brzegu, gdyż może on nie pasować do danego modelu auta lub nie zapewniać bezpieczeństwa maleństwu. Standardy bezpieczeństwa są rygorystyczne, a więc należy wybrać fotelik z atestem. Dzięki temu można mieć pewność, że dziecko będzie w pełni chronione w razie kolizji drogowej.

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych w Polsce

W każdym kraju są inne przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów, a także montowania fotelików samochodowych. Warto zatem doinformować się przed wyjazdem do innego kraju, aby nie dostać mandatu. Jeśli chodzi o przepisy europejskie, to obecnie są dwie normy, które muszą być spełnione, aby fotelik spełniał odpowiednie standardy. Jest to norma R44 i R129/i-Size. Wszystkie dzieci do 12 roku życia mają obowiązek podróżowania w foteliku. Dodatkowo obowiązuje także wskaźnik dotyczący wzrostu dziecka. Jeśli chodzi o normy R44, to obowiązują one w ponad 100 krajach. Wedle tej normy foteliki można podzielić na kategorie wagowe. Pierwsza grupa 0+ obejmuje dzieci do 13 kg. Grupa 1 to kategoria wagowa od 9 do 18 kg, a ostatnia od 15 do 36 kg. Norma i-Size jest dość nową normą, która ma zapewnić większe bezpieczeństwo dzieciom. W tym wypadku fotelik powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Foteliki spełniające tę normę zapewniają znacznie lepszą ochronę szyi i głowy maluszka. Zatem są bezpieczniejsze od tych jedynie z normą R44.

Czytaj także  Zastanawiasz się, co Twoje dziecko powinno zabrać ze sobą na kolonię? Sprawdź nasz poradnik

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Wiadomo już, jakie normy powinien spełniać fotelik. Jednak bardzo ważną kwestią są także atesty i certyfikaty potwierdzające wysoką jakość wykonania produktu. Fotelik musi być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka, co już wiadomo. Musi być on także odpowiednio dobrany do modelu auta. Zaleca się zamontowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy, co nie zawsze jest możliwe w każdym modelu samochodu. Jednak jeśli jest taka możliwość, to najlepiej jest zdecydować się na takie rozwiązanie. Dziecko jest wówczas bardziej chronione w razie wypadku. Kolejnym aspektem jest rodzaj systemu montowania. Uważa się, że najbezpieczniejsze są foteliki z systemem ISOFIX. Jednak nie każdy samochód jest wyposażony w takie uchwyty. Dobrze dobrany fotelik do samochodu i wzrostu dziecka będzie bezpieczny nawet podczas przypięcia go standardowymi pasami.

Fotelik samochodowy spełniający normy bezpieczeństwa

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha była bezpieczna i zawsze uśmiechnięta. Wybór fotelika jest bardzo ważny. Wielu rodziców podróżuje bardzo często z dziećmi. Dlatego fotelik musi spełniać wszelkie normy. Musi być też wykonany z materiałów bezpiecznych dla dziecka i wytrzymałych. Na stronie https://www.recaro-kids.pl/ można zapoznać się z najnowszymi standardami, jeśli chodzi o foteliki. Do wyboru są modele najwyższej klasy, które zostały wyprodukowane przez czołowych producentów.

Czytaj także  Linia wózków Recaro Easylife – charakterystyka

Dodaj komentarz