Jakie zabawki dla rocznego dziecka?

Dziecko, które skończyło pierwszy rok życia to czysta, chodząca energia. Dlatego wybór zabawki dla niego to prawdziwe wyzwanie. Oferta producentów jest bardzo szeroka, więc można wybrać naprawdę ciekawe rzeczy. Czy postawić na znane i lubiane od lat klocki i koniki na biegunach czy lepiej postawić na nowoczesne elektroniczne zabawki?

Jakie zabawki dla rocznego dziecka?

Przede wszystkim takie, które wspomogą jego rozwój – pobudzą wyobraźnię, zachęcą do stawiania pierwszych kroków, zaciekawią do poznawania świata i oczywiście zapewnią doskonałą rozrywkę. Przy wyborze zabawki dla dzieci powinniśmy kierować się nie tylko ich funkcjonalnością. Należy zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne i w pełni dostosowane do wieku dziecka – nie mogą mieć ostrych elementów, małych części i muszą być dobrze zmontowane.

Jakie zabawki wspomogą rozwój ruchowy?

Roczne maluchy uwielbiają wszelkie zabawki, które można ciągać, pchać i na nich jeździć. Zabawki dla chłopca mogą mieć formę samochodzików. Może to być pierwszy wóz policyjny z przyczepioną linką do ciągania, a nawet jeździk, w którym maluch może bezpiecznie poruszać się po domu. Zabawki dla dziewczynki mogą kształtem przypominać wózek dla lalek, a nawet wózek sklepowy. Taki pchacz zachęci każdą małą damę do stawiania pierwszych kroków. Ciekawą opcją są też zabawki typu bujaczki i skoczki. Rozwijają zmysł równowagi malucha i dodatkowo zapewniają długie godziny wyśmienitej zabawy. Decydując się na konia na biegunach trzeba pamiętać, aby płozy były odpowiednio wyprofilowane, by dziecko nie przeważyło zabawki w czasie bujania się.

Czytaj także  Kolonie wakacyjne to świetna przygoda!

Jakie zabawki wspomogą rozwój koordynacji oko-ręka?

Kiedy chcemy, aby dziecko rozwijało swoją koordynację na poziomie oko-ręka i poznało zasadę przyczyna-skutek, najlepiej sprawdzą się zabawki takie jak sortery, puzzle i klocki. Decydując się na tego rodzaju zabawki dla dzieci musimy pamiętać o tym, aby wszystkie elementy były odpowiednio duże i dostosowane do małych rączek. Każdy klocek warto obejrzeć, czy jest dobrze wykończony – nie posiada ostrych krawędzi. Trzeba też pamiętać o tym, że materiały, z których wykonana jest zabawka muszą być w pełni bezpieczne. Zabawki z tworzywa nie mogą zawierać szkodliwych substancji, które mogą uczulać lub wywoływać inne choroby. Jeżeli decydujemy się na zabawkę drewnianą, warto sprawdzić czy lakiery i farby użyte do pomalowania zabawki są ekologiczne (na bazie wody). Wśród zabawek tego typu najpopularniejsze są nakładanki – dziecko musi ułożyć w odpowiedniej kolejności określone elementy zabawki (np. ułożyć wieżę z okręgów lub figurki zwierzątek).

Jaka powinna być pierwsza książeczka?

Pierwsze książeczki dla dzieci najlepiej wybrać też w formie zabawki. Wielu producentów oferuje materiałowe książeczki, które kryją w sobie wiele niespodzianek – np. bezpieczne lusterka, grzechotki i szeleszczące elementy. Dobrym wyborem będzie również książeczka, która odtwarza różne dźwięki. Obrazki w książeczkach dla maluchów powinny być duże, kolorowe i wyraźne, tak aby zaciekawić dziecko i jednocześnie pobudzać jego wyobraźnię.

Comments are closed.