Na co zwrócić uwagę wybierając spacerówkę dla dziecka?

Kompletowanie wyprawki dla oczekiwanej pociechy często spędza sen z powiek przyszłym rodzicom. Ogromny wybór ubranek i akcesoriów dziecięcych sprawia, że zakupowe decyzje są bardzo trudne, zwłaszcza, gdy ma się do czynienia z tym wszystkim po raz pierwszy. Niektóre rzeczy, np. najmniejsze ciuszki, będą potrzebne tylko w pierwszych tygodniach, ale są też takie, jak wózek, które muszą posłużyć przez nawet kilka lat, zatem należy dokonać racjonalnego wyboru.

Gondola, spacerówka, a może wózek wielofunkcyjny?

Wózek jest często jednym z największych wydatków, jakie przyszli rodzice muszą ponieść w związku z pojawieniem się na świecie ich pociechy. Nie warto jednak na nim oszczędzać, wszakże to właśnie od niego zależy komfort zarówno dziecka jak i jego opiekunów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pojazdów dla maleństwa. Na pierwsze spacery niemowlę zabiera się w wózku głębokim, w którym dziecko podróżuje w pozycji leżącej. Po około 6 miesiącach jednak, gdy maluszek zaczyna już siadać, nadchodzi pora, by zastąpić tzw. gondolę spacerówką. Jeśli wózek jest wielofunkcyjny wystarczy w prosty sposób wymienić siedzisko, jeżeli natomiast nie, na tym etapie konieczny będzie zakup nowego. Jako, że w pozycji siedzącej dziecko podróżuje nawet do ukończenia 3 roku życia, warto zadbać o to, by jego pojazd był wytrzymały, zapewniał mu wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Czytaj także  Jak spakować dziecko na kolonię letnią? Oto lista niezbędnych rzeczy

Spacerówka – jaka będzie najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednej, trafnej odpowiedzi, bo przecież każdy ma inne potrzeby i oczekiwania. Niektórzy, ze względu na niewielki metraż mieszkania będą zwarać uwagę głównie na wymiary i kompaktowość, inni na design, a jeszcze kolejni na to, by wózek umożliwiał uprawianie sportu przez rodzica. Pamiętajmy jednak, że spacerówka ma przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo dziecku. Kluczowe będą zatem pasy, wytrzymały, regulowany stelaż i oparcie, które pozwoli na odpowiednie ułożenie małego kręgosłupa. Nie bez znaczenia są także koła oraz system amortyzacji, gwarantujące dziecku komfort nawet na najbardziej wyboistych terenach. Rodzice powinni także brać pod uwagę ciężar oraz zwrotność wózka, wszakże to oni będą go niejednokrotnie wnosić po schodach i manewrować nim na nierównych chodnikach. Warto także zwrócić uwagę na to, czy w zestawie z wózkiem producent oferuje dodatkowe akcesoria, takie jak torba podręczna, czy osłonka przeciwdeszczowa.

Rodzice kompletując wyprawkę stają przed szeregiem trudnych decyzji, a jedną z nich jest wybór wózka. Zwłaszcza spacerówka, która zostanie w rodzinie co najmniej trzy lata powinna być wprost skrojona na miarę potrzeb. Dlatego też szukając modelu dla własnego malucha należy dokładnie przeanalizować własne preferencje i oczekiwania, ustalić priorytety oraz budżet. Dzisiejsze wózki doskonale łączą w sobie design i funkcjonalność, a ich wybór jest naprawdę ogromny, zatem bez wątpienia każdy znajdzie ten odpowiedni dla swojego brzdąca.

Czytaj także  Przygoda z podróżą: Jak zapewnić wygodę i rozrywkę dziecku w czasie podróży samochodem?

Dodaj komentarz