Najlepsze rowery dla dzieci

Jeśli sam jesteś pasjonatem jazdy na rowerze, z pewnością rowerowego bakcyla załapała już Twoja pociecha. Pewnie marzy o czerwonym, szybkim pojeździe z dzwonkiem, lusterkiem i koszyczkiem. Tymczasem kupno roweru dla dziecka jest jeszcze trudniejsze niż dla dorosłego, a szeroka oferta proponowana przez producentów rowerów dla dzieci nie zawsze ułatwia sprawę.

Trudne początki

Przyjemności jazdy na rowerze uczymy się od najmłodszych lat. Pierwszy rower jaki kupimy naszym dzieciom to rower biegowy. Bez pedałów i łańcucha pozwalający w pierwszych jazdach na trenowanie równowagi i przyzwyczajenie się do prędkości. Podczas kupowania tego typu roweru ważne jest, aby zwrócić uwagę czy nasze dziecko będzie mogło swobodnie odpychać się od powierzchni. Rowerek nie może być za duży. W tego typu rowerach nie stosuje się rozmiarów ram, więc wyboru musimy wykonać mierząc dzieckiem. Może wydawać się to śmieszne, ale żeby nie zrazić naszych milusińskich do jazdy rowerem, dobrze jest wybrać najlepiej dopasowany. Dzieci rosną, ale niestety nie rowery i to jest największe wyzwanie dla rodziców. Kupując rower biegowy dobrze jest wybrać model, którym regulowana jest wysokość siodełka. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ nasz trzy latek nie koniecznie nauczy się jeździć w trakcie jednego sezonu i rowerek może być potrzebny na kolejny.

Rower dla dziewczynki

Rower dla dziewczynki

Większe dziecko, większy rower

Po pewnym czasie rowerek biegowy już nie wystarcza. Można to zauważyć po tym, że dziecko odpychając się z łatwością utrzymuje równowagę, unosząc obie nogi. Wtedy należy rozważyć kupno kolejnego. Tak to jest największy problem rodziców – zmiana roweru dla dziecka co kilka lat. Przy wyborze roweru dla dzieci starszych rozmiar ramy ma znaczenie dla 7-, 8-latka. Dla młodszych należy kierować się rozmiarem kół. Dla trzylatków 12-calowe koła z zupełności wystarczą i właściwie tylko takie są montowane. Dla dzieci w wieku 4-5 lat należy rozważyć kupno roweru o kołach 16-calowych. Dla 7-latków koła 20-calowe i tu możemy już rozważać dobór odpowiedniej ramy. W tym wieku najlepiej wybrać 11-, 12-calową. Ważną sprawą wyboru roweru dla dziecka jest wybranie takiego, który ma najprostszy osprzęt. Dla dzieci poniżej 7 roku życia przerzutki są zbędne, tylko komplikują jazdę. Dla dzieci powyżej 7 roku życia przerzutka siedmiostopniowa tylna w zupełności wystarczy. Ważna kwestią w rowerach dla dzieci są hamulce. Wybierając rower dla dziecka poniżej 7 roku życie należy wybrać rower z hamulcem typu torpedo, czyli w tylnym kole, hamując poprzez naciśnięcie pedałów do tyłu. Nie rozważne jest kupowanie roweru z hamulcami typu V-brake czy tarczowymi, ponieważ nasze dziecko i tak nie ma wystarczającej siły w rękach, aby dobrze przytrzymać rączki i z odpowiednią siłą zahamować. Wśród szerokiej oferty rowerów dla dzieci nie trudno zauważyć, że prawie wszystkie wyposażone są w dodatkowe akcesoria takie jak chorągiewki, koszyczki, odblaski. Może z punktu widzenia dorosłego są one niepotrzebne, jednak dla dziecka wpływają one na atrakcyjność jazdy. To w rzeczywistości wpływa na dalsze chęci nauki i doskonalenia jazdy na rowerze.

Czytaj także  Akcesoria dla niemowląt – jakie są najbardziej przydatne?
Comments are closed.