Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci to zapalne alergiczne zapalenie skóry, które jest efektem uczulenia na substancję ze środowiska zewnętrznego. Dotyka ono co piątego dziecka w Polsce. Na to uporczywe schorzenie niestety nie ma jeszcze lekarstwa, lecz można łagodzić dolegliwości z nim związane. Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci? I jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci (AZS) to przewlekła choroba skórna, której przyczyna nie jest dokładnie poznana. Według niektórych teorii może mieć ona podłoże genetyczne. AZS często łączy się ze skłonnością do różnego rodzaju alergii (pokarmowych, wziewnych, kontaktowych). Prawdopodobieństwo zachorowania na atopowe zapalenie skóry przez dziecko, którego jedno z rodziców cierpi na tę chorobę, wynosi 20-40 procent. Jedno jest pewne – AZS jest efektem nieprawidłowego działania układu odpornościowego, w wyniku którego zaburzone zostają mechanizmy regulujące ilość przeciwciał IgE we krwi. Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną. Najczęściej daje pierwsze objawy już u noworodków. Bywa i tak, że pierwsze sygnały, że dziecko będzie chorować na AZS pojawiają się później, w wieku 6-7 lat. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry dziecka

Objawy AZS u dzieci i niemowląt – co sygnalizuje chorobę?

Prawidłowego rozpoznania choroby może podjąć się jedynie lekarz. Nie każda wysypka, która często pojawia się u dzieci w drugim-trzecim miesiącu życia oznacza atopowe zapalenie skóry. AZS wiąże się z niedoborem lipidów w skórze, przez co skóra nie jest odpowiednio wzmocniona i chroniona. W konsekwencji bywa nadwrażliwa, co może objawiać się w następujących sposób:

Czytaj także  Niemowlę i małe dziecko. Jaki termometr wybrać?

– nadmierna suchość skóry i uporczywy świąd,

– wysypką na policzkach, rumieńcami, które nie znikają,

– częstymi odparzeniami, otarciami, podrażnieniami skóry, szczególnie pod pieluszką,

– obszarami, które są wyraźnie zgrubiałe i z widocznie rozszerzonymi porami,

– ciemnymi plamami, pojawiającymi się w zgięciach łokci,

– suche, łuszczące się obszary skóry na rączkach, nóżkach, pleckach i pupie niemowlaka,

– świąt pod kolanami, łokciami oraz w okolicy nadgarstków,

– pęcherzyki, wypełnione sączącą się wydzieliną.

 

Rzadziej mogą pojawiać się także:

– cienie pod oczami,

– zapalenie spojówek,

– rozdrażnienie, niepokój, bezsenność, ciągłe drapanie.

AZS u dzieci – jak nauczyć się z nim żyć?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci bywa chorobą bardzo problematyczną. Jednak uciążliwe objawy można łagodzić, a przede wszystkich starać się im zapobiegać. By ograniczyć ilość ataków choroby należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą uniknąć przykrych konsekwencji. Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Stosowanie preparatów dedykowanych do skóry atopowej (unikanie np. zwykłego mydła) pozwoli utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji. Warto sięgnąć po dostępne bez recepty kremy, maści, żele do kąpieli i balsamy do ciała, które pozbawione są substancji zapachowych. Odpowiedni poziom natłuszczenia naskórka zabezpieczy przed nieprzyjemnymi objawami ASZ. U starszych dzieci warto zwrócić uwagę na dietę. Zaleca się unikanie jedzenia cytrusów i pomidorów, które mogą mieć silne działanie uczulające, mogące objawiać się reakcją skórną. Niemowlęta i dzieci cierpiące na atopowe zapalenie skóry nie powinny przebywać w pomieszczeniach, w których pali się papierosy, a także w takich, w których trzymane są zwierzęta futerkowe. Klimatyzacja również może wpływać negatywnie na kondycję skóry dzieci z AZS. Objawy choroby mogą wywołać także kurz i roztocza, znajdujące się w tekstyliach. Leżenie na dywanie czy wykładzinie może wywołać reakcję chorobową. AZS może zaostrzać także nadmierny wysiłek fizyczny, stres i silne emocje.

Czytaj także  Jakie soczewki kontaktowe dla dziecka
Comments are closed.