Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci

Ospa wietrzna to choroba zakaźna, której przyczyną jest groźny wirus ospy wietrznej i półpaśca. Warto wiedzieć, jak się przed nią chronić i które leki na ospę będą skuteczne.

Ospa – opis choroby

Choroba ta przedostaje się między organizmami drogą kropelkową, jednakże wirus ten może być przenoszony również przez wiatr. To właśnie z tego powodu choroba ta tak się nazywa. Co ważne, przedostaje się ona do organizmu przez górne drogi oddechowe, lecz może dostać się również spojówkami. Wirus, który dostał się do organizmu, atakuje węzły chłonne po to, aby następnie trafić do wątroby i śledziony. Później atakowane są również błony śluzowe oraz inne tkanki. Co ciekawe, ospa może być cały czas obecna w organizmie w formie utajonej. Wtedy też pojawia się ona w zwojach nerwowych, po czym może uaktywnić się jako półpasiec. Nastąpić to może wtedy, gdy odporność jest osłabiona. Warto więc dbać o stan swojego zdrowia po to, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na ospę. Choroba jest przenoszona między ludźmi i jest ona znana z szybkiego rozwoju. Na uwagę zasługuje fakt, iż w powstałych w wyniku tej choroby pęcherzykach również znajduje się treść zawierająca zakaźne czynniki.

Czytaj także  Kolonie dla dzieci 2024 - które miejsca polubią nasze pociechy? 

Leczenie ospy

Osoba, która zaobserwuje pierwsze objawy tej choroby, powinna jak najszybciej udać się do lekarza po to, aby mógł on zadecydować o ewentualnym wdrożeniu farmakoterapii. Lekarz taki będzie mógł podjąć decyzję również o tym, jakie inne metody leczenia mogą być skuteczne w danym przypadku. W przypadku bardzo łagodnego przebiegu choroby możliwe będzie ograniczenie tylko do leków przeciwgorączkowych czy też takich, których zadaniem jest łagodzenie świądu. Co ważne, preparaty stosowane w celu osuszenia pęcherzyków mogą prowadzić do powstania następnych zakażeń. Z tego też powodu należy skonsultować się ze swoim lekarzem, czy aby na pewno stosowanie preparatu jest konieczne. Jeśli jednak przebieg ospy nie jest łagodny, to trzeba wtedy stosować substancje, które mają działanie przeciwwirusowe. Są one przepisywane przez lekarza i dostępne na receptę. Niestety choroba ta znana jest z występowania powikłań i dojść może również do tego, że potrzebne będzie leczenie w szpitalu.

Leki na ospę – skuteczna metoda

Jak już wiadomo, leczenie ospy nie następuje samoistnie. Niestety żadna metoda leczenia nie gwarantuje tego, że zostanie ona całkowicie wyeliminowana z organizmu. Wirus ten jest poniekąd uśpiony i może być reaktywowany po kilku latach. Z uwagi na fakt, że choroba ta może być bardzo niebezpieczna, popularne są szczepienia, które to w Polsce są szczepieniami zalecanymi. Wykonanie szczepienia nawet na kilka dni przed zachorowaniem może skutecznie uchronić przed ciężkim przebiegiem choroby, czy też przed samym zachorowaniem. Ospa to problematyczna choroba, której towarzyszy wiele nieprzyjemnych dolegliwości. W przypadku zaobserwowania nawet najmniejszych zmian na ciele, które świadczyć mogą o ospie, należy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego. Specjalista będzie mógł zadecydować o drodze leczenia.

Czytaj także  Na co zwrócić uwagę wybierając spacerówkę dla dziecka?

Dodaj komentarz