Pieczywo chrupkie czy tradycyjne – które lepsze?

Które pieczywo wybrać: chrupkie czy tradycyjne? Które jest zdrowsze? Te pytania zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza tych wprowadzających dietę odchudzającą lub też z innego powodu poszukujących alternatywnego produktu do pieczywa tradycyjnego. Zwolenników pieczywa chrupkiego jest tyle samo, co jego przeciwników. W wielu miejscach toczą się zaciekłe dyskusje dotyczące pieczywa chrupkiego i tradycyjnego.

Czym jest pieczywo chrupkie?

Pieczywo chrupkie powstaje dwiema metodami – tradycyjną, wypiekaną w piecu oraz ekstruzji, pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W skład pieczywa chrupkiego wchodzi zazwyczaj: mąka, woda i sól. Na rynku dostępne jest pieczywo chrupkie: lekkie, razowe, żytnie, z dodatkami w postaci różnych nasion.

Pieczywo chrupkie jest spakowane w folie, a skład znajduje się na jego opakowaniu. W zależności od producenta oprócz podstawowych składników mogą znaleźć się m.in. drożdże, cukier, słód jęczmienny, olej, substancje spulchniające, czy lecytyny. Warto zawsze przed zakupem zapoznać się dokładnie ze składem danego pieczywa chrupkiego. Dzięki małej wilgotności, pieczywo chrupkie jest znacznie dłużej świeże i chrupiące.

Czym różni się pieczywo chrupkie od tradycyjnego?

Wiele osób podnosi argument, iż przeczytali skład pieczywa chrupkiego i odnieśli wrażenie, że jest niezdrowe. Należy się w tym miejscu zastanowić, ile osób kupując pieczywo tradycyjne zapoznaje się z jego składem. Często nie jest dostępny w widocznym miejscu, trzeba prosić ekspedientkę o jego podanie. W pieczywie tradycyjnym także zdarzają się niezdrowe dodatki. Jedząc pieczywo chrupkie zawsze wiesz, co jesz.

Czytaj także  Jak pobudzić laktację?

Warto poruszyć teraz temat kaloryczności, otóż dostępne jest pieczywo chrupkie, którego jedna kromka ma tylko 19 kcal. To znacznie mniej, niż pieczywo tradycyjne. Przeciwnicy dostrzegają jednak, że aby się nasycić pieczywem chrupkim trzeba zjeść kilka kromek. To jednak zależy od danej osoby, jak bardzo jest głodna oraz, co położy na kanapkę. Zawsze trzeba zachować umiar.

A co na temat świeżości? Wszyscy wiedzą, że najlepsze pieczywo tradycyjne jest to wypieczone w dniu, kiedy jest spożywane. Później robi się niestety już niechrupkie, i szybko się psuje. Dzięki dużej wilgotności jest narażone na pleśń. Natomiast pieczywo chrupkie, dzięki obniżonej wilgotności jest długo chrupkie i nie psuje się tak szybko.

Pieczywo chrupkie czy tradycyjne – które lepsze?

Pieczywo chrupkie może stanowić dobrą alternatywę dla osób, które nie mogą lub nie chcą jeść pieczywa tradycyjnego. Pieczywo chrupkie jest niskokaloryczne, jednak trzeba zachować umiar. Zawsze należy pamiętać o urozmaiconej diecie, bogatej w warzywa i owoce.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na zadane powyżej pytanie, z pewnością pieczywo chrupkie może być szybką i smaczną przekąską. Pieczywo chrupkie łatwo spakować na wycieczkę, do pracy, czy dzieciom do szkoły. Gdy zacznie dokuczać głód można w prosty sposób go zagłuszyć kromką pieczywa chrupkiego.

Czytaj także  Preparaty na odchudzanie, czyli jak bezpiecznie i zdrowo wspomagać utratę wagi

Dodaj komentarz