Jakie artykuły biurowe dla leworęcznych?

Leworęczni to największa mniejszość na świecie. Od zawsze leworęczność wzbudzała niemałe emocje. W starożytności Inkowie uważali leworęczność za dar od bogów. Na lewej ręce, Grecy i Rzymianie nosili specjalne obrączki, by chronić się przed złem. W średniowieczu uważano, że lewą ręką posługują się czciciele diabła i czarownice. Według legend byli oni chrzczeni przez lewą rękę diabła. Leworęczni byli odrzucani przez społeczeństwo przez stulecia. W nowożytności leworęczność była oznaką złych nawyków, buntu, a nawet predyspozycji do bycia kryminalistą. Do późnych lat XX wieku, leworęczność była postrzegana jako upośledzenie. Mimo wielu krzywdzących opinii, na temat leworęcznych przez tyle lat, ci mają się całkiem dobrze. Przystosowali się do środowiska, często korzystają z rzeczy przeznaczonych dla praworęcznych i nie robią z tym żadnych problemów.

Leworęczni w biurze

Ponad 60% leworęcznych, pracujących w biurach przed komputerem, ma myszkę po prawej stronie. Obecnie ze względu na popularność laptopów, wiele z nich korzysta z touchpada, gdzie mogą wybrać, jaką chcą mieć opcję korzystania. Naukowcy dowiedli, że dzięki szybszemu przesyłowi danych z lewej półkuli do prawej, leworęczni myślą szybciej i radzą sobie dużo lepiej, jeśli chodzi o gromadzenie danych. Mają szybszy refleks i częściej też zostają sportowcami. Z wysokim IQ jest również więcej osób leworęcznych, od praworęcznych, przy czym jest ich ogólnie mniej na świecie. Wyższy poziom inteligencji wynika między innymi z tego, że osoby leworęczne nieustannie ćwiczą, by dostosować się do życia wśród większości praworęcznych. Myślący prawą półkulą, korzystają z narzędzi takich jak nożyczki, noże czy obsługa myszki. Gdy u praworęcznych, prawa półkula odpoczywa, to w tym czasie leworęczni są bardzo kreatywni, łatwiej poradzą sobie z wyszukiwaniem nowych rozwiązań.

Czytaj także  Czym jest żywność ekologiczna?

Jak ułatwić pracę leworęcznym?

Ważną sprawą jest oświetlenie. Jeśli dla osoby praworęcznej, światło powinno padać ze strony lewej, to dla osoby leworęcznej powinno być odwrotnie, po stronie prawej.

Pisanie tuszem wolnoschnącym, dla leworęcznych jest bardzo uciążliwe, przy pracach polegających na wypełnianiu formularzy czy dokumentów. Rozwiązaniem są wtedy długopisy szybkoschnące. Producenci artykułów biurowych również pomyśleli o takich osobach. Na rynku jest wiele akcesoriów, stworzonych właśnie dla nich, z myślą o ich komforcie. Linijka ze skalą w obie strony, pióra kulkowe i długopisy żelowe, które nie brudzą. Temperówki, posiadające wygodny kształt i mocne ostrze. Nożyczki wyprofilowane specjalnie dla leworęcznych. Dla osób, pracujących przy komputerze, są stworzone specjalne myszki komputerowe, wyprofilowane tak, by były, jak najbardziej wygodne.

Miejsce pracy powinno być przystosowane zarówno dla osób praworęcznych, jak i leworęcznych, Warto o nich nie zapominać. Jeśli leworęczny pracownik życzy sobie klawiaturę dla leworęcznych, powinien mieć taką zapewnioną, także myszkę i inne artykuły biurowe. Warto pamiętać o wszystkich pracownikach i robić tak, by ci leworęczni nie czuli się poszkodowani.

Comments are closed.