Przygoda z podróżą: Jak zapewnić wygodę i rozrywkę dziecku w czasie podróży samochodem?

Podróż z dzieckiem samochodem ma być przede wszystkim komfortowa i bezpieczna. Jest to szczególnie istotne podczas dłuższej wycieczki i małej pociechy. Samochód powinien zostać właściwie przygotowany, dlatego należy wszystko dobrze zaplanować z wyprzedzeniem. Podróżowanie z dzieckiem nie musi być uciążliwe. Przy dobrym przygotowaniu wspólna wycieczka może przebiegać bezproblemowo i dostarczać pozytywne wrażenia.

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem?

Kluczową kwestią w przypadku podróżowania autem z dzieckiem jest oczywiście zadbanie o właściwy fotelik. Jeśli ma ono mniej niż 150 cm wzrostu, to zgodnie z przepisami prawa musi jeździć w tego typu akcesorium. Najlepiej postawić oczywiście na produkt remontowanej marki typu Recaro. W przypadku dzieci poniżej 2 lat powinno się zamontować fotelik tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób zmniejsza się ryzyko doznania urazu głowy, szyi kręgosłupa w razie kolizji. Najlepiej, aby akcesorium zostało usytuowane na środku tylnego siedzenia.

Przy wyborze fotelika należy mieć na uwadze certyfikaty, wyniki testów zderzeniowych i testów konsumenckich. Podstawą jest oczywiście prawidłowy montaż, jeżeli fotelik ma rzeczywiście spełniać swoje zadanie. Kolejną kwestią będzie z założenie dziecku na czas podróży odpowiednich ubrań. Nie mogą one krępować ruchów ani uciskać. Odzież powinna być miękka, przewiewna, najlepiej z naturalnych tkanin. Nie sprawdzą się żadne kurtki i grube bluzy. Znaczenie ma także ustawienie optymalnej temperatury w samochodzie wyposażonym w klimatyzację.

O czym pamiętać podczas podróżowania z dzieckiem samochodem?

Wycieczka autem z dzieckiem powinna skłonić do zabezpieczenia drzwi. Należy zablokować je od strony dziecka. Istotne są także częste postoje. Trzeba się zatrzymywać co mniej więcej 2 godziny, aby wyjść z auta, rozprostować nogi, rozładować energię, załatwić potrzeby fizjologiczne. Świetną opcją będzie zaplanowanie postojów w taki sposób, aby stanowiły one atrakcję dla dzieci. Można udać się na plac zabaw lub do parku. Warto wykorzystać ten czas na zjedzenie czegoś smacznego, wybieganie się lub odpoczęcie na łonie przyrody. Podczas podróżowania samochodem istotne jest to, aby posiłki były lekkie i zdrowe. Istotne jest nawadnianie organizmu, do czego najlepiej sprawdza się woda lub naturalny sok.

W samochodzie nie może zabraknąć również zabawek. Trzeba zadbać o rozrywkę. Wielogodzinna jazda bywa męcząca i nudna. Świetnie sprawdzają się pluszowe zabawki, można także włączyć bajkę. Istotne będzie to, aby w samochodzie nie pozostawiać luźno przedmiotów. Torby i walizki powinny znajdować się w bagażniku. W celu poprawienia komfortu podróży zaleca się montaż przyciemniaczy do szyb. W przypadku małego dziecka zabrać należy też ulubiony koc, przenośny nocnik, przewijak. Przydadzą się tabletki lokomocyjne, papier toaletowy, nawilżane chusteczki. Świetną opcją będzie także lusterko, które posłuży do obserwowania maluszka bez konieczności obracania się za każdym razem.

Czytaj także  Jak korzystać z wózka spacerowego?

Dodaj komentarz