Bezpieczeństwo w podróży. Dlaczego foteliki samochodowe są niezbędne dla dzieci?

Bezpieczeństwo to priorytet podczas podróży samochodowych, dlatego wtedy, gdy odbywają się one razem z dziećmi, nie można zapominać o stosowaniu odpowiednich fotelików samochodowych. Dlaczego zaleca się ich używanie i czym może skutkować brak fotelika dziecięcego?

Dlaczego należy korzystać z fotelików samochodowych dla dzieci?

Stosowanie fotelików dziecięcych jest obecnie obowiązkiem kierowców, którzy przewożą w dzieci w swoich samochodach. Według przepisów obowiązujących w Polsce, a dokładnie Ustawy Prawo o ruchu drogowym (art. 39), używanie fotelików dziecięcych konieczne jest w przypadku dzieci o wzroście do 150 cm do momentu osiągnięcia pełnoletności, za pewnymi wyjątkami.

Używanie fotelików dziecięcych w samochodzie jest podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa, ponieważ brak fotelika powoduje, że dziecko jest w wyższym stopniu narażone na poważne urazy, a nawet śmierć w trakcie wypadków drogowych. Warto też wskazać, że dziecko przypięte do fotelika nie może opuścić swojego miejsca, co mogłoby również powodować poważne zagrożenie w trakcie jazdy samochodem.

Co grozi za brak fotelika dla dziecka w samochodzie?

Brak fotelika dziecięcego w samochodzie może przede wszystkim narazić kierującego na kary – mandat oraz naliczenie punktów karnych.

Mandat za przewożenie dziecka bez fotelika albo niezgodnie z przepisami wynosi 300 złotych, ponadto za przewożenie jednego dziecka niezgodnie z przepisami można też otrzymać 5 punktów karnych, dwojga dzieci – 10 punktów karnych, a więcej niż dwojga dzieci – 15 punktów karnych.

Czytaj także  Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na kolonii?

Oczywiście, poza ryzykiem nałożenia kar przewożenie dziecka bez fotelika może także skutkować poważnymi konsekwencjami w razie wypadków drogowych.

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

Dobierając właściwy fotelik samochodowy przeznaczony dla dziecka, trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych czynników, aby zakup ten był udany.

Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma dobranie fotelika dziecięcego do wieku oraz wzrostu dziecka, ponieważ tylko wtedy będzie mógł on zapewnić właściwe bezpieczeństwo. Również warto zwrócić uwagę na to, jak fotelik jest mocowany w samochodzie – obecnie najczęściej stosowane są mocowania typu Isofix, które dostępne są w większości nowszych pojazdów, ponieważ dzięki nim można uzyskać stabilne i bezpieczne mocowanie. Dodatkowymi plusami będą 5-punktowe pasy bezpieczeństwa oraz funkcja obrotu.

Warto wybierać foteliki samochodowe od sprawdzonych producentów, na przykład foteliki samochodowe Recaro, które znane są ze względu na swoją wysoką jakość i spełnienie najwyższych wymogów dotyczących bezpieczeństwa najmłodszych. Firma ma w swojej ofercie foteliki dla niemowląt oraz dla starszych dzieci, w tym także praktyczne modele dedykowane dla dzieci od 3 miesiąca aż do 7 lat.

Foteliki samochodowe Recaro można zakupić w sklepie internetowym marki oraz w innych sklepach działających online i w sklepach stacjonarnych.

Dodaj komentarz