Kolano biegacza – na czym polega to schorzenie?

Nie trzeba biegać, aby borykać się z problemem kolana biegacza. Dolegliwości ze strony stawu kolanowego dotyczą wielu osób, nawet tych stroniących od ruchu. Oczywiście uprawianie sportu zwiększa ryzyko wystąpienia różnych urazów, szczególnie jeśli nie dba się właściwie o swoje kolana, przeciąża je nadmiernie, pomija się rozgrzewkę itd. Kolano biegacza (https://reha-kfz.pl/kolano-biegacza-zespol-pasma-biodrowo-piszczelowego-itbs/) może dotyczyć dosłownie każdego, ale jest to typowa przypadłość osób regularnie biegających. Schorzenie to może wystąpić zarówno u amatorów, jak i u zawodowych biegaczy.

Co należy wiedzieć o kolanie biegacza?

Kolano biegacza to wynik przeciążenia stawu kolanowego. Jeśli ktoś nie rozkłada równomiernie sił podczas wykonywania treningów, szczególnie ćwiczeń dotyczących podnoszenia ciężarów, to niestety trzeba liczyć się z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Bardzo często do wystąpienia schorzenia przyczynia się nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń i nieprzygotowanie ciała do wzmożonego wysiłku. Jeśli ktoś wykonuje treningi ponad swój siły, nadmiernie obciąża stawy, to kwestią czasu jest pojawienie się między innymi kolana biegacza. Można powiedzieć, że niemalże każda aktywność może przyczynić się do powstania tej choroby, jeśli będzie się ją wielokrotnie powtarzać. Ciągłe obciążanie stawów prowadzi do wystąpienia rozmaitych zaburzeń i rozwoju patologicznych zmian. Kolano biegacza to częsta przypadłość osób biegających, jeżdżących na nartach i rowerze, uprawiających sporty drużynowe i wyczynowe, kulturystów. Kolano biegacza objawia się bólem podczas chodzenia, obciążania stawu kolanowego, wchodzenia po schodach, kucania, klęczenia, siadania, wstawania, długotrwałego siedzenia. Występuje też obrzęk, zaczerwienienie, ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym.

Czytaj także  Zabiegi rehabilitacyjne na bark

W jaki sposób leczy się kolano biegacza?

Można uchronić się przed wystąpieniem kolana biegacza, jeśli zadba się o rozgrzewkę i rozciąganie. Wskazane są ćwiczenia rozciągające przed przystąpieniem do intensywnego wysiłku. Zapobiega to kontuzjom. Kolejną kwestią jest dostosowanie treningu do swoich możliwości i zadbanie o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń. Bardzo ważne będzie również dobranie odpowiedniego obuwia, które zapewni właściwą amortyzację, rozłoży równomiernie siły oddziałujące na kończyny. Pamiętać trzeba o przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała podczas biegania. W przypadku wystąpienia kolana biegacza kluczowe jest to, aby odpoczywać, odciążyć zmieniony chorobowo staw.

Pomocne są również zimne okłady, które przykłada się do bolącego miejsca. Leczenie zachowawcze obejmuje także uciskanie kolana za pomocą bandaży, opasek i stabilizatorów. Ulgę przynosi unoszenie kończyny ponad poziom serca. Do niwelowania dolegliwości bólowych i obrzęku stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pomaga smarowanie bolącego miejsca maści o działaniu chłodzącym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i przeciwbólowym. Wykonuje się również ćwiczenia mające na celu rozluźnienia miejscu, ich wzmocnienie i odciążenie kolana. Leczenie fizjoterapeutyczne obejmuje przede wszystkim kinesiotaping, kinezyterapię, falę uderzeniową, laseroterapię wysokoenergetyczną, krioterapię, przezskórną elektrolizę EPTE.

Dodaj komentarz