Karmienie maluszka ma bezpośredni wpływ na jego zdrowie i prawidłowy rozwój. W pierwszych miesiącach życia matka karmi dziecko piersią lub wybiera mleko modyfikowane, które znakomicie zastępuje pokarm matki. Mniej więcej od około 12. miesiąca życia można zacząć urozmaicać dietę o inne produkty. Nie oznacza to wcale, że mleko powinno zostać całkowicie odstawione. W dalszym ciągu jest to podstawowy pokarm, który można stopniowo i wolno zastępować.
Mleko dla dziecka po 1. roku życia
Po ukończeniu 12. miesiąca matka zaczyna podawać maluszkowi bardzo często inne produkty. W tym okresie dziecko powinno jeść do czterech posiłków dziennie. Rodzice chętnie podają także przekąski między posiłkami. Mogą to być tarte owoce lub warzywa. Mleko nie powinno zostać odstawione, gdyż mogłoby to zaburzyć proces rozwoju. Na pewno warto urozmaicać posiłki, a mleko można stopniowo odstawiać, co jednak nie powinno odbyć się w zbyt krótkim czasie. Karmienie piersią zalecane jest przynajmniej do drugiego roku życia, a więc i mleko modyfikowane powinno być do tego czasu podawane. Producenci oferują szeroką gamę produktów przeznaczonych dla maluszków po 1. roku życia, w których składzie znajdują się odpowiednio zbilansowane składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju.
Mleko modyfikowane NAN 3
Firma Nestle posiada w swojej ofercie mleka modyfikowane przeznaczone dla dzieci od pierwszych dni życia. Także mleko od 1. roku życia jest dostępne, a dzięki odpowiednio dobranej formule maluszek ma zapewniony dostęp do wszelkich witamin i minerałów wpływających na zdrowie i odporność organizmu. Firma działa na rynku od wielu lat i przez cały ten czas eksperci opracowują unikalne receptury. W mleku NAN 3 znajdują się dodatkowe składniki niezbędne do odpowiedniego rozwoju wszystkich funkcji życiowych dziecka. Zawartość żelaza, witaminy D i cynku korzystnie wpływa na kości, a kultury bakterii L. reuteri są identyczne z mlekiem matki. W składzie nie znajduje się cukier czy olej palmowy, a jedynie sprawdzone składniki korzystnie wpływające na zdrowie. Dodatkowo dostępne są także produkty dla dzieci mających problemy z alergiami czy różnymi nietolerancjami.
Jakie przekąski i pokarmy można podawać dziecku po 1. roku życia?
Mleko stanowi podstawę żywienia w pierwszych latach życia dzieci. Jednak już od około 10. czy 12. miesiąca można zacząć urozmaicać menu i dodawać nowe produkty. Należy jednak wybierać jedynie te, które są świeże i sprawdzone. Rodzice dosyć często przygotowują maluszkowi tarte warzywa lub owoce. Może to być ugotowana marchewka lub jabłko. Dzieci ze smakiem powinny zjeść także rozgniecionego banana czy gruszkę. Dodatkowo można powoli wprowadzać przekąski. Mogą to być chrupki kukurydziane, które dodatkowo znakomicie masują napuchnięte i obolałe dziąsła. Dostępne są także gotowe przekąski oferowane przez różnych producentów żywności dla dzieci, które mają dobry skład bez zbędnych dodatków.
Dodaj komentarz